21. 12. 2016

Tipy a triky pre rašelinové zábaly

Ako každá tepelná terapia je jednorazový zábal výborný sluha. Pri špatnom použití je však v lepšom prípade neúčinná, v horšom prípade môže spôsobiť viac škody než úžitku. Na čo si teda dať pozor? Poradíme vám.

18216526 - cosmetic clay for spa treatments, isolated on white

1. Nežeňte klienta na mráz bez svetra

Rovnako ako u iných tepelných zábalov je i po použití JRZ nutná aklimatizácia na izbovú teplotu. Pokiaľ aplikáciu zábalov nesprevádza ďalšia procedúra, nechajte klienta vychladnúť. V praxi sa osvedčila dlhá relaxácia na lôžku. Rozhodne neposielajte klienta von na mráz bez svetra.

2. Zabudnite na mydlo

Vstrebávanie blahodarných humínov a minerálov do pokožky trvá až 12 hodín po ukončení terapie. Behom tejto doby sa rozhodne neodporúča umývanie mydlom.

3. Jednorazový rašelinový zábal nezohrievajte

Priložte ho priamo na pokožku. Potrebné teplo mu dodáte pomocou rašelinového nosiča tepla ( RNT) (ten sa nahrieva vo vodnom kúpeli). Ideálny postup vyzerá takto:

  • vo vodnom kúpeli ohrejte rašelinový nosič tepla na správnu teplotu.
  • na zohriatý nosič položte jednorazový zábal a oboje prevezte ku klientovi. Zábal sa mierne nahreje a jeho priloženie tak bude príjemné. (viď bod 5)
  • vďaka správne ohriatemu RNT prichádza k postupnému prehriatiu JRZ bez termošoku.

Chcem vedieť viac o aplikácii rašelinových zábalov

4. Teplota je základ

Dbajte preto na správny ohrev nosiča tepla. V ideálnom prípade vždy vo vodnom kúpeli na teplotu 58°C. Zachovajte konštantnú teplotu min. 20 minút. Jedine tak zaistíte ideálne prehriatie a úspech terapie je takmer istý.

5. Nežiaduci chlad pri prvom kontakte so zábalom

Pozor na nepríjemný pocit chladu. I keď má rašelinový zábal izbovú teplotu, kvôli obsiahnutej vlhkosti je na pokožke pocitovo studenší. Ako to vyriešite? Dajte zábal na chvíľočku na rozohriatý rašelinový nosič tepla. Potom ho až priložte na telo. Oplatí sa to. Vyhnete sa tak počiatočnému úľaku z chladu a klient hneď od začiatku bude vnímať príjemné vzrastajúce teplo.

6. Ako doma u maminky

Každý terapeut vie, že alfou a omegou úspešnej terapie je úplné uvoľnenie a pocit bezpečia. Predbiehajte sa s ostatnými, kto klientovi poskytne väčšie pohodlie. Medzi obľúbené ¨’triky“ patrí:

  • nechajte klienta na zábale ležať, podložte mu kolená i hlavu
  • prikryte ho, aby sa cítil ako v bavlnke
  • pustite mu jeho obľúbenú hudbu

Máte aj vy nejaké „tajné zbrane“? Neváhajte ich použiť.

7. Pohodlím k lepším výsledkom

Pokiaľ je to len trochu možné, nechajte klienta na zábale ležať. Zaujímajú vás výhody?

  • zábal sa lepšie prispôsobí kontúram tela
  • lepší kontakt rašeliny s pokožkou
  • väčšie pohodlie a lepšie uvoľnenie klienta

Hovoríte si „Samé prínosy a ani jeden zápor?“ Jeden tu je. Počítajte s tým, že pokiaľ klient na rašelinovom zábale leží, vytlačí z rašeliny viac vody. Hnedej vody. Pokiaľ používate biele prestieradlá, nie je to úplne úsmevné.

8. Ušetrite si prácu umývateľnou fóliou

Profesionálni terapeuti dávajú na lôžko pod nosič tepla umývateľnú fóliu. Zabránite s ňou bezprostrednému znečisteniu prestieradla. Pripravte si fóliu o máličko širšiu než nosič tepla (ale neprežeňte to, aby nenarušila komfort klienta).

MA_Zada_polozeni_03

9. Menej znamená viac

„Vyvrtnutia z kĺbov, doba šalie…“ Poznáte to tiež? Klienti za svoje peniaze vyžadujú bonusy a extra procedúry. Za celú dobu, čo sa terapiou zaoberáme, ale zisťujeme, že často je omnoho lepšie po jednorazovom zábale dopriať klientovi maximálne len uvoľňujúcu masáž a  komfortný odpočinok. Pretože kľud a odpočinok umocnia blahodarné účinky rašelinovej procedúry.

10. Vlhkosť ako záruka prírodnej kvality

Matka príroda je tak trochu tvrdohlavá a vetru a dažďu ešte (našťastie) nikto rozkazovať nevie. Je preto normálne, že vám niektoré výrobné šarže zábalov pripadajú vlhšie ako ostatné. I vo veku vyleštených jabĺk a štandardne zahnutých banánov tak máte istotu 100% prírodného produktu bez akýchkoľvek prísad. V porovnaní s klasickou aplikáciou rašeliny je táto procedúra i tak jednoznačne najčistejšou formou terapie.

11. Čo vzišlo z prírody, to patrí aj späť

Rašelina v použitom zábale veľmi dobre poslúži v kvetináči alebo na záhradke. Tento postup má niekoľko výhod:

  • ekologickú likvidáciu substrátu
  • klient má istotu, že sú zábaly naozaj jednorazové

Vážime si darov prírody a preto sa k nej pri výrobe jednorazových rašelinových zábalov chováme čo najšetrnejšie. Myslite na to i pri ich likvidácii. Rašelinu s použitého zábalu zmiešajte so substrátom alebo hlinou na záhradke a príroda vám určite niekedy poďakuje.